Menenjit neden olur?

Viral menenjit, bir grup virüsden kaynaklanır. Bu grup ilkbahar sonlarında sonbaharda sık görülür. Bu virüslerden etkilenen herkes menenjit geliştirmez.

Bakteriyel menenjit, zatürree ve strep boğazına neden olan aynı mikropların bazılarından kaynaklanır. Bu mikroplar ayrıca sepsis adı verilen ciddi bir hastalığa da neden olabilir. Sepsis, vücudunuzun ciddi enfeksiyonlara verdiği cevaptır. Organlarınızın bozulmasına, vücudunuzun dokusunda hasara ve hatta ölüme neden olabilir.

Her iki tür de enfekte bir kişiyle doğrudan temas yoluyla yayılır. Buna, o kişiyle yiyecek ve içecek paylaşımı dahildir. Viral ve bakteriyel menenjit, her yaştan insanı etkiler. Genç bebeklerin ve yakın yaşam alanlarındaki gençlerin daha iyi olması muhtemeldir. Buna kamplara katılan ve üniversite yurtlarında yaşayan öğrenciler de dahildir.

Menenjit nasıl teşhis edilir?

Doktorlar çocuğunuzun kanından bir örnek alır. Doktorunuz ayrıca çocuğunuzun omurgasından bir sıvı örneği alabilir. Bakteriyel menenjit ise, aynı numuneden daha ileri laboratuvar testleri doktorunuzun tedaviyi belirlemesine yardımcı olacaktır.

Daha az ciddi bir viral menenjit vakası için doktorlar çocuğunuzun burnunu ve boğazını temizler. Ayrıca çocuğunuzun altını temizleyebilirler. Dışkı örneği isteyebilirler. Ciddi bir viral menenjit vakası için doktorlar bir miktar kan ve omurilik sıvısı alırlar.

Menenjit tedavisi

Menenjit tedavisinde hızlı cevap verme süresi önemlidir. Menenjit şüphesi varsa, hemen doktora ya da hastaneye gidin. Doktorlar bakteriyel menenjiti antibiyotiklerle erken tedavi edebilirler. Ayrıca erken semptomları tedavi ederler. Buna IV sıvı verilmesi de dahildir. Bu, kusma nedeniyle kaybetmediklerinin veya içmemelerinin yerine geçmelerini sağlar. Ayrıca, ateş ve baş ağrısı için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar (iki marka: Tylenol, Motrin) vereceklerdir. Daha hafif viral menenjit vakalarında, sadece dinlenmeye ve sıvıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Daha ciddi vakalar için hastanede kalmanız gerekebilir.

Reçeteli ilaçlar, nöbet veya inme gibi daha ciddi komplikasyonları tedavi edebilir. Doktorunuz ayrıca işitme kaybını test edebilir. Beyin hasarını kontrol edebilir.

Menenjitle yaşamak

Ciddi komplikasyonları azaltmak için doktorunuza erken başvurun. Hızlı tepki önemlidir. Uzmanlar, işitme kaybını, inmeyi, nöbetleri veya beyin hasarını tedavi edeceklerdir. Size, karşılaşabileceğiniz uzun vadeli sorunlarla nasıl yaşayacağınızı göstereceklerdir.

Doktorunuza sorulacak sorular

  • Çocuğum menenjit aşısını 11 yaşından daha erken alabilir mi? Daha erken yaşta etkili midir?
  • Spinal sıvının çıkarılması ağrılı mıdır?
  • Çocuğum günlük bakımda menenjit riski altında mı?
  • Menenjit mikroplarının kötüleştiği yılın bir zamanı var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir