Kızamık

Kızamık nedir?

Kızamık (rubeola da denir) ciddi bir solunum sistemi hastalığıdır. Bu, ciğerleri ve solunum tüplerini etkilediği anlamına gelir. Ayrıca kızarıklık ve ateşe neden olur. Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Çok kolay başkalarına yayılabilir. Nadir durumlarda, ölümcül olabilir.

Kızamık yaygın bir çocukluk hastalığıydı. Sonra buna karşı savaşmak için bir aşı yapıldı. Şimdi, Ülkemizde neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı. Ancak hastalık dünyanın diğer bölgelerinde hala yaygındır.

Kızamık belirtileri

Kızamık sıklıkla aşağıdaki belirtilerle başlar:

 • Yüksek ateş
 • Burun akması
 • Öksürük
 • Kırmızı, sulu gözler

Bu semptomların başlamasından birkaç gün sonra, ağzın içinde Koplik lekeleri adı verilen küçük beyaz lekeler görünebilir. Bunu takiben cildinizde küçük, yassı kırmızı lekeler ortaya çıkıyor. Bazen, düz kırmızı noktaların üstünde küçük yükseltilmiş çıkıntılar görülebilir. Döküntü genellikle yüzde başlar ve sonra vücudun geri kalanına yayılır. Birkaç gün sonra, ateş ve döküntü yavaşça kaybolmaya başlar.

Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan 8 ila 12 gün sonra başlar. Kızarıklık patlak vermeden 3 ila 5 gün boyunca bulaşıcısınız. Bulaşıcı dönem, kızarıklığın ortaya çıkmasından 4 gün sonra devam eder.

Kızamığa ne sebep olur?

Kızamık bir virüs neden olur. Virüs enfekte bir kişi soluduğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında virüs yayılır. Kızamık, hastalığa yakalanmış bir kişi ile aynı odada, o kişi 2 saate kadar gitmiş olsa bile olabilir. Çok bulaşıcı. Kızamığa maruz kalırsanız ve aşı alamadıysanız, muhtemelen virüsü yakalarsınız.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kızamık vakalarının çoğu, virüsün daha yaygın olduğu bir bölgeye seyahat eden aşılanmamış bir kişiden gelmektedir. Bu alanlar Avrupa, Asya, Pasifik Adaları ve Afrika’yı içerir. Ek olarak, bazen kızamık olan insanlar Amerika Birleşik Devletleri’ne girer ve hastalığı aşılanmamış kişilere yayar. Buna aşı olmak için çok küçük olan çocuklar da dahildir.

Aşırı kızamık riski taşıyan aşılanmamış insanlar:

 • Bebekler
 • Hamile kadın
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlar

Kızamık nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz sizi muayene edecek. Size belirtilerinizi soracak. Genellikle doktorlar kızarıklıklar ve Koplik noktalarına bağlı olarak kızamık teşhisi koyabilirler.

Kızamık önlenebilir veya önlenebilir mi?

Kızamık, kızamık aşısı sayesinde neredeyse tamamen önlenebilirdir . Aşı MMR atışı olarak adlandırılır. MMR kızamık, kabakulak ve kızamıkçık anlamına gelir. Bir aşı sizi 3 hastalıktan da korur. MMR atışı çok güvenli bir aşıdır. Doktorlar en iyi koruma için çocukların 2 doz aşı almasını tavsiye eder. Çocuğunuzun, 12-15 aylıkken bir atış, 4-6 yaş arası bir atış yapması gerekir. Çocuğunuza aşı yaptırmak için doğru zamanı doktorunuza sorun.

Doktorlar ayrıca, aşılanmamış olan ve hastalığa maruz kalmaları durumunda kızamık antikorları enjeksiyonu yapabilecek risk altındaki kişileri de verebilirler. Antikorlar kızamığın gelişmesini önleyebilir veya semptomları daha az şiddetli hale getirebilir.

Kızamık tedavisi

Kızamığın tedavisi yoktur. Hastalığın seyri devam etmeli. Tedavi genellikle semptomları hafifletmeyi içerir. Bu şunları içerebilir:

 • Reçetesiz satılan ağrı kesicilerin ağrı veya ateş için alınması. Bazı OTC ağrı kesiciler, asetaminofen (1 marka adı: Tylenol) veya ibuprofen (1 marka adı: Advil) içerir. Asla viral hastalığı olan bir çocuğa aspirin vermeyin. Aspirin, beyni ve karaciğeri etkileyebilen Reye sendromuna bağlandı.
 • Bol miktarda sıvı içmek.
 • Ekstra dinlenmek.

Çocuğunuzun kızamık olması durumunda okuldan veya çocuk bakımından uzak tutulması önemlidir. Hastalığa karşı aşılanmamış kimseden uzak durmaları gerekir.

Kızamık ile yaşamak

Aşı geliştirilmeden önce kızamık yaygındı. Bazı insanlar bunun zararlı bir hastalık olmadığını düşünüyor. Ancak kızamık ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Beş yaşın altındaki çocuklar kızamık nedeniyle komplikasyon riski altındadır. Kızamık geçiren 4 kişiden 1’ünde hastaneye yatırılması gerekiyor.

Kızamığın sık görülen komplikasyonları arasında kulak enfeksiyonları ve ishal bulunur. Şiddetli komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Zatürree (akciğer enfeksiyonu). Küçük çocuklarda kızamıktan kaynaklanan en yaygın ölüm nedeni budur.
 • Ensefalit (beynin şişmesi). Bu, çocuğu sağır veya zihinsel engelli bırakabilir.

Siz ve çocuğunuzun kızamık aşısı yaptırmaları önemlidir . Hastalığa karşı uzun süreli koruma sağlar.

Çocuğunuzun kızamık olduğunu veya maruz kaldığını düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Doktorunuza sorulacak sorular

 • Çocuğum kızamığa maruz kaldı. Neye dikkat etmeliyim?
 • Çocuğumu diğerlerinden uzak tutmak için ne kadar zamana ihtiyacım var?
 • Çocuğumun kızamıktan komplikasyonlar geliştirdiği anlamına gelebilecek hangi işaretlere dikkat etmeliyim?
 • Çocuğuma MMR aşısı yaptırmak neden önemlidir?
 • Yetişkinler MMR aşısını yapabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir