Hamilelikte İlaç Kullanımı

Hamilelik döneminde kadınları en endişelendiren konulardan bir tanesi de ilaç kullanımıdır. Bunun yanı sıra ilaç kullanımının bebek üzerindeki etkilerinin neler olacağı da uzmanlara sıkça sorulan sorular arasındadır. Ancak hamilelik döneminde ortaya çıkan veya anne adayında hamilelikten önce bulunan hastalıklar nedeniyle doktor kontrolünde ilaç kullanılabilmektedir. Hamilelik döneminde her ne kadar ilaç kullanılması tavsiye edilmiyor olsa da, bazı durumlarda kullanım zorunlu hale gelebilmektedir. Elbette hamilelikte ilaç kullanımının çok dikkat gerektiren bir konu olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamanız veya doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı almamanız hayati önem taşır.

Hamilelikte ilaçların bebek üzerine etkileri ile ilgili bir sınıflama vardır. Bu sınıflama, yapılan çalışmalar, yayınlar doğrultusunda yapılmaktadır. Hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili karar verirken bu sınıflamayı göz önüne almaktayız. Ne yazık ki yeni ilaçlar ile yeterli çalışma olmadığından bazen karar verirken ilaçların bulunduğu grup göz önüne alınarak karar verilir. Amerika da FDA tarafından yapılan sınıflamada ilaçlar A,B,C,D ve X gruplarına ayrılmıştır. A sınıfındaki ilaçlar en emniyetli olanlardır ve X grubuna girenler ise kesinlikle bebeğe zarar verir ve kullanılmamalıdır.

Anne adayının hamilelik durumunu bilmeden ilaç kullanması bazen bebekte herhangi bir etki yaratmazken bazen gebeliğin sonlandırılma durumuyla karşılaşılabilmektedir. Ancak sonraki dönemlerde bilinçsiz ilaç kullanımının bebeğin sağlığını olumsuz etkileme ihtimali yüksek olabilir.

Gebelikte En Sık Kullanılan İlaçlar

  1. Analjezikler (Ağrı Kesiciler)
  2. Antihistaminikler (alerji tedavisinde kullanılır)
  3. Antasitler
  4. Proton Pompası İnhibitörleri (Omeprazol, Esomeprazol v.b)
  5. Bulantı-Kusma için kullanılan ilaçlar
  6. Metformin
  7. Statinler
  8. Epilepsi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
  9. Antidepressanlar
  10. Angiotensin converting enzim inhibitörleri ve reseptör blokörleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir