Hamilelikte Grip Aşısı

Grip aşısı sadece sizin gripten korunmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda yeni doğan bebeğinizin de gripten korunmasını sağlar.  Araştırmalar, grip aşısının anne karnındaki çocuklara aşı olmaları halinde altı aya kadar çocukları koruduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, annenin antikorlarının (vücudunuzu hastalıklardan ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sisteminin önemli bir parçası) doğduktan sonra bebeğin sisteminde kalmasıdır.

Uzmanlara göre sağlıklı olsan bile, grip aşısı olmanız gerekmektedir. Hamileyken, bağışıklık sisteminizde, grip hastalığınız varsa, ciddi şekilde hasta olma olasılığınızı artıran normal değişiklikler vardır. Gebe olurken grip olursanız hastaneye yatma olasılığınız daha yüksektir.

Gebe olduğunuz sırada grip ciddi bir vakaya sahip olmak da gelişmekte olan bebeğiniz için kötü olabilir. İşe erken gitme riskinizi artırır. Hamileyken grip aşısı yapmamışsanız, emzirseniz bile bir çekim yapabilirsiniz. Grip aşısı, hamile veya emziren kadınlar için güvenlidir.

Aşı yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler

Grip aşısı yapmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız:

  • yumurta alerjisi varmı
  • Guillain-Barre Sendromuna sahip olmak
  • hiç grip aşısı oldunuzmu
  • ateşiniz varmı

Grip ile hastalanmak grip aşısının bir yan etkisi değildir. Grip aşısı yaparak gripleri yakalayamazsın. Bununla birlikte, bazen grip aşısı yaptıktan sonra ortaya çıkan diğer yan etkiler de vardır. Çoğu zaman, tek yan etkileriniz arasında, enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik bulunur. Diğer daha az görülen yan etkiler şunlardır:

  • all-over kas ağrıları
  • baş ağrısı
  • ateş
  • yorgunluk
  • mide bulantısı

Her ne kadar aşının güvenilir ve etkin olduğunun bilinmesine rağmen gebelikte aşılama oranları yeterli değildir. Aşıların oluşturabileceği yan etkiler ve bebekte uzun dönemde olabilecek olumsuzluklar ailelerin en büyük kaygıları olsa da annede olabilecek yan etkiler çok nadir olup diğer aşılardan çok farklı değildir. Yine aşıların etkinlilerini arttırmak için kullanılan içeriklerin(timerasol vs) bebekte uzun dönem olumsuz sonuçlara yol açmadığı bilinmektedir. Hekimlerin aşıya olan yanlış bilgileri ve bilinmezlikleri ortadan kaldırması önemli olup tüm gebelere influenza sezonunda aşılama önermelidir. Bu alışkanlığın kazanılması hem gebeler hem de yeni doğan sağlığı açısından çok gereklidir. Gebeler influenza ve komplikasyonlarına oldukça hassas olduğundan aşılama, gebelik öncesi, gebelik ve postpartum dönemin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir