Hamilelikte Fotokopi Makinesi Kullanımı Zararları

Hamilelikte Fotokopi Makinesi Kullanımı

Hamile kadınlar mümkün olduğunca sorunsuz bir hamilelik geçirmeyi ve bunun sonucunda sağlıklı bir bebeğe kavuşmayı ister. Hamilelik boyunca, özellikle çalışan bayanlar, yaptıkları iş gereği bazı kimyasal maddelere ve radyasyona maruz kalabilir. Ofislerin vazgeçilmez cihazlarından olan fotokopi makinesinin, halk arasında radyasyon yaydığı ve hamile bayanlar için tehlikeli olacağı kanısı bir hayli yaygındır. Oysaki bunda gerçeklik payı yoktur. Fotokopi makineleri çalışırken oldukça tehlikeli ve zehirli bir madde olan ozon yayarlar. Ancak bu miktar, tehlikeli olabilecek seviyenin çok altındadır. Minimum düzeyde oluşan ozon hamilelikte fotokopi makinası kullanımı için tehlikeli değildir.

Günümüzde kullanılan modern fotokopi cihazları ultraviyole emisyonlarına sahiptir. Bu sayede ozon birikmesinin önüne geçilmekte ve sağlığı tehlikeye düşürebilecek her türlü durum engellenebilmektedir. Eski fotokopi makinalarında kullanılan tonerlerde, içlerinde bazı kanserojen maddeler bulundurduğundan tehlike yaratabiliyordu. Solunum sistemini tahriş edebilecek bu tonerler, artık kullanılmamakta, modern tonerlerde kimyasal maddeler bulunmamaktadır. Kısaca fotokopi aletleri gebelikte bir risk oluşturmamakta, sık kullanımları gebelik için herhangi bir zarar teşkil etmemektedir.

Fotokopi Makinaları ve Havalandırma

Kapalı ortamlarda çalışanlar için havalandırma oldukça önemlidir. Yeterli oksijenin sağlanmadığı ortamlar, insan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Bilgisayarlar, klimalar ve fotokopi makinaları ile dolu ofis ortamlarının havalandırma şartlarının iyi sağlanması gerekir. Alerjik reaksiyonların önüne geçilmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerden kurtulmak için çalışma ortamları gerekli havalandırma sistemlerine sahip olmalıdır. İş yerlerinde fotokopi makineleri genellikle küçük ve havasız odalarda bulunmaktadır. Bu durum yalnızca hamile bayanlar için değil herkes için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle gerekli havalandırma sistemleri sağlanmalı ve çalışırken düzenli olarak temiz hava almak için molalar verilmelidir.

Fotokopi Makinaları ve Gürültü

Hamile iken fotokopi makinasını sürekli kullanan bayanların sağlıkları için endişe etmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bu konuda yapılan tüm çalışmalar, fotokopi makinesinin anne adayı ve bebeği için tehlike yaratmadığı yönündedir. Fotokopi cihazlarının anne adayı için yaratabileceği tek kötü durum, çıkardığı gürültü nedeniyle stres yaratabilmesidir. Gebelik nedeniyle hassas bir yapıya sahip olan hamileler, cihazın çıkardığı yüksek sesten etkilenebilmekte ve konsantrasyonlarında düşüklük yaşanabilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için fotokopi odalarında dinlenebilecek rahatlatıcı bir müzik anne ve bebeği için çözüm olabilir. Aynı zamanda hamile bayanlar kendilerine kısa molalar vererek, fotokopi odasından uzaklaşabilir, böylelikle kafalarının dağılmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir