Hamileler İçin Araç Güvenliği

Hamileyken düşünmeniz gereken çok şey var. Bazen normal aktiviteler hakkında daha dikkatli olmalısın. Bu arabaya binmeyi de içeriyor, birçoğumuz her gün yaptığımız bir şey. Hamile olsanız da olmasanız da, araba güvenliğinde farklı olan pek bir şey yok. Fakat burada araba kullanmak veya araba kullanmakla ilgili sahip olabileceğiniz bazı soruların yanıtları bulunmaktadır.

Hamileyken Araba Kullanabilir Miyim?

Evet, hamileyken araba sürebilirsiniz. Hamileliğiniz boyunca ilerledikçe, direksiyonun bebeğinize zarar verme riski artar. Bu yüzden, özellikle üçüncü trimesterde, ne zaman isterseniz, sürücü yerine yolcu olmaya çalışın.

Hamileyken emniyet kemeri takmalı mıyım?

Evet, daima emniyet kemeri takmalısınız. Emniyet kemerinizi takmak sizi ve bebeğinizi araba çarpması durumunda yaralanma veya ölümden korur. Arabada nereye oturursanız olun emniyet kemeri takmalısınız.

Emniyet kemerimi nasıl takmalıyım?

Emniyet kemeri 3 noktalı emniyet kemeri olmalıdır. Bu, bir kucak askısı ve bir omuz askısı olması gerektiği anlamına gelir. Kucak ve omuz kemerleri bir kaza sırasında arabadan atılmanızı önler. Omuz askısı ayrıca bir çarpışmadan sonra vücudunuzun basıncını bebekten uzak tutar.

Emniyet kemerinizi doğru taktığınızdan emin olun. Bu kurallara uyun:

 • Kucak kemeri göbeğinizin altına girmelidir. Kalçalarınıza ve pelvik kemiğinize sıkıca oturmalıdır.
 • Omuz askısı göğüsleriniz arasında ve göbeğinizin yanına doğru gitmelidir. Emniyet kemeri kayışları asla doğrudan midenizin üzerinden geçmemelidir.
 • Omuz askısını asla kolunuzun altına veya arkanızın arkasına koymayın. Mümkünse, omuz kayışının yüksekliğini, size doğru şekilde uyacak şekilde ayarlayın.
 • Herhangi bir gevşekliği veya gevşekliği emniyet kemerinden çıkarın. Rahatça sığmalıdır.

Peki ya hava yastıkları?

Hamileyken aracınızdaki hava yastıkları kapatılmamalıdır. Hava yastıklı arabaya binmek güvenlidir. Hava yastıkları hamile anneler için yaralanma riskini azaltır. Anne karnındaki bebeklerin yaralanma riskini artırmazlar. Güvende olmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 • Hava yastığınızın “açık” olduğundan emin olun.
 • Pedallara ulaşırken koltuğu mümkün olduğunca geriye doğru hareket ettirin. Direksiyon ile göğüs kemiğiniz arasında en az 10 inç mesafe tutmaya çalışın.
 • Direksiyonu, başınızı veya göbeğinizi değil göğsünüze doğru açılı olacak şekilde eğin.

Hava yastıkları emniyet kemeri yerine geçmez. Arabanızda hava yastığı olsa bile daima emniyet kemerinizi takın.

Yolcu olduğumda nereye oturmalıyım?

Hamile bir kadının yolcu olarak oturduğu yerde, doğmamış bir bebeğin kazasında güvenliğini etkilediği gösterilmemiştir. Araba kazalarından kaynaklanan yaralanmalar arka koltukta oturan kişilerde daha az ciddi olma eğilimindedir. Araba kullanmıyorsanız, arka koltukta oturmak isteyebilirsiniz. Nerede oturursanız olun emniyet kemeri takmanız yine de önemlidir.

Araba kazasındaysam ne yapmalıyım?

Yaralanmadığınızı düşünseniz bile, derhal tedavi görmelisiniz. Bebeğe verilen yaraların çoğu, kazadan birkaç saat sonra olur. Doktorunuz, kazadan sonra, özellikle 6 aydan daha fazla hamileyseniz, sizi ve bebeğinizi en kısa zamanda kontrol etmelidir.

Bir araba kazasından sonra hangi tehlike işaretlerine dikkat etmeliyim?

Bir araba kazasından sonra aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın:

 • Midenin ağrıyor.
 • Vajinanızdan kan veya sıvı sızıntısı var.
 • Kasılmalar.

Doktorunuza sorulacak sorular

 • Araba sürerken almam gereken özel önlemler var mı?
 • Enkaz halindeyken, direksiyon simidi bebeğime zarar verebilir mi?
 • Araba sürerken arka koltukta oturmalı mıyım?
 • Bir araba enkazı incinmese bile bebeğime zarar verebilir mi?
 • Araba kazasındaysam hastaneye gitmem gerekir mi? Ya sadece bir çamurluk bükücü ise?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir