Bir Yaş Altı Bebek Ağlama Nedenleri

Bütün bebekler ağlar. Bebeğinin ağlayacağını biliyorsun. Ağlama bebeklerde normal davranış olarak kabul edilir. Ancak bu, gerçekleştiğinde işlem yapmanın daha kolay olduğu anlamına gelmez. İyi haber şu ki, bebeğiniz çoğu zaman bir nedenden dolayı ağlıyor. Nedenini anlayabiliyorsanız, sorunu çözmek için adımlar atabilirsiniz. Bu bebeğinizin (ve sizin) daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Geliştirilmiş sağlığa giden yol

Bir bebek olarak bebeğinizin iletişim kurmanın birincil bir yolu vardır; ağlama. Kirli bir bebek bezi olsun, yorgun veya acı çekiyorsa, bir sorun olduğunu size bildirmek için ağlayacaklar. Bazen bunu kolayca çözebilirsin. Bebeğinizin yediğinden beri iki saat geçti ve ağlıyorsa, aç olabilir. Ya da bebeğinizin uyuduğundan ve ağladığından bu yana iki saat geçtiyse, muhtemelen yorgun. Ama bebeğinizde neyin yanlış olduğunu bulmak zor olacak zamanlar olacak. Bebeğinizin bunu çözmenize yardımcı olması için ağlıyor olabileceği bu nedenleri aklınızdan çıkarmaya çalışın.

Bebeğiniz aç. Bu genellikle bebeğinizin ağlamasının nedenidir. Bebeğinizi ne zaman besleyeceğinize dikkat edin, böylece onun tekrar yemek yemesinin zamanı gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Ayrıca ağlamaya başlamadan önce açlık ipuçlarını öğren. Yaygara yapmak, dudak şapırdatmak ve ellerde çiğnemek yemek için gereken işaretler olabilir.

Bebeğiniz yoruldu. Bu bebek ağlamasının çok yaygın bir nedenidir. Bebekler herhangi bir yerde uyuyabilseler bile, uykuya dalmaları hala zor olabilir. Bebeğinizin kırmızı veya kabarık gözler, gözleri ovalama veya esneme gibi yorgun olduğuna dair ipuçları arayın. Ağlamaya başlamadan ve çalışmadan önce onu uyumaya çalışın.

Bebeğinizin geğmesi gerekiyor. Çoğu bebek yemek yerken havayı yutar. Bu, onlar için rahatsızlığa neden olabilecek baskılara yol açabilir. Bebeğiniz yedikten sonra ağlarsa, iyi bir geğirmeye ihtiyacı olabilir. Sırtını okşamaya, karnının üstüne koymaya ya da bir patlamayı engellemeye çalışmak için hafifçe yukarı ve aşağı sıçramaya çalışın.

Bebeğinizin bez değiştirmesi gerekiyor. Bazı bebekler ıslak veya kirli bebek bezini uzun süre tolere edebilir. Diğerleri, değiştirilmeleri gerektiğini size bildirecektir. Her iki durumda da, bebeğinizin uzun süre kirli bir beze oturmasını istemezsiniz. Bu yüzden onun bezini kontrol edin ve rahatsızlığı önlemek için düzenli olarak değiştirin.

Bebeğiniz aşırı uyarıldı. Bebeğinizin çevresinde dünyada çok şey oluyor. Tüm ışıkları, gürültüyü ve insanları işlemesi zor olabilir. Bazen bebeğiniz, sadece her şeyin bittiğini ve bir molaya ihtiyacı olduğunu söylemek için ağlar. Bu olduğunda, daha güvenli hissetmesini sağlamak için bebeğinizi kundaklamayı deneyin. Ayrıca sessiz bir noktaya çekilebilir ve bebeğinizin sakinleşmesine izin verebilirsiniz.

Bebeğin sıkılmış. Bazı bebekler diğerlerinden daha fazla stimülasyona ihtiyaç duyar. Salıncakta uzun süre oturduktan sonra sıkılabilirsiniz. Eylemin bir parçası olmayı tercih ederdi. Bu durumda, bebeğinizi ön taşıyıcıya takmayı deneyin, böylece çevrenizde olup bitenlerin bir parçası olabilir. Onu meşgul edecek aktiviteler ve geziler planlayın ve o kadar ağlayamayabilir.

Bebeğiniz sıcak veya soğuk. Bebeğiniz dahil hiç kimse rahatsız edici bir sıcaklıkta olmayı sevmez. Onu da toparladıysanız, çok ısınabilir. Bezini değiştirmek için elbiselerini çıkardığında, fazla üşümeye başlayabilir. Her iki durumda da, muhtemelen ağlayacak. Bebeğinizi katmanlar halinde giyin, böylece gerektiği gibi değişiklik yapabilirsiniz. Genel bir kural olarak, bebekler sıcak olmayı sever, bu yüzden onları rahat ettirmek için giydiğinizden daha fazla bir tabaka halinde giyin.

Bebeğiniz rahatsız edici. Bebeğinizi rahatsız edemediğiniz bir şey olabilir. Bir kıyafet etiketi onu dürtebilir veya parmağını veya parmağını saran bir saçı olabilir. Bazen bebeğiniz, kullandığınız biberondan veya onu tuttuğunuz pozisyondan hoşlanmadığı için ağlayabilir. Durumda bebeğinizi rahatsız eden ne olduğunu hayal etmeye çalışın ve buna göre değişiklikler yapın.

Bebeğinizin karnı ağrıyor. Bazı bebeklerin gazla ilgili sorunları var. Onları çok rahatsız ve huysuz yapabilir. Bebeğinizde gaz olduğunu düşünüyorsanız, onu sırtınıza koyun, ayaklarını tutun ve bir süre bisikletle hareket ettirin. Bu, gazı hareket ettirmeye ve serbest bırakmasına yardımcı olabilir. Bazı ebeveynler reçetesiz satılan anti-gaz düşüşlerini kullanıyor. Bebeğiniz için reçetesiz bir şey kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

Bebeğinizin dişleri ağrıyor. Yeni dişler hassas diş etlerine yukarı doğru bastırıldığı için diş çıkarma işlemi bebekler için oldukça acı verici olabilir. Herhangi bir diş ortaya çıkmadan birkaç ay önce başlar. Bebeğiniz ağlıyorsa ve nedenini çözemiyorsanız, onun dişleri olabilir. Ona sıkı bir kauçuk diş çıkarma halkası ya da kemirmesi için soğuk bir bez sunmayı deneyin. Bebeğinize ağrı kesici ilaç vermeden veya diş kaşımak için reçetesiz satılan diğer ürünleri vermeden önce doktorunuza danışın.

Düşünülmesi gereken şeyler

Bebeğinizin sıcak, kuru, iyi beslenmiş ve dinlenmiş olduğu zamanlar olacak ama yine de ağlayacak. Ağlamayı durdurmak için çözülecek bir sorun görünmüyorsa, yapabileceğiniz tek şey onu konsolide etmeye çalışmak. Aşağıdakiler dahil deneyebileceğiniz birçok teknik var:

 • Sallanan sandalyede veya kollarınızda sallanın.
 • Alıcı bir battaniyeyle onu kundaklarken.
 • Onunla şarkı söylemek veya konuşmak.
 • Yumuşak müzik çalmak.
 • Onu kollarında ya da bir bebek arabasında gezdirerek.
 • Arabada sürüş (bebeğinizi araba koltuğuna oturtduğunuzdan emin olun).
 • Fan, bulaşık makinesi veya beyaz gürültü makinesi gibi ritmik gürültü.

Bebeğiniz ağlarken sakin kalmak için elinizden geleni yapın. Eğer sinirlenirseniz veya sinirlenirseniz, hissedebilir ve ağlamasını daha da kötüleştirir.

Bu tekniklerden hiçbiri işe yaramazsa ve bebeğiniz ağlamayı kesmezse, onu yalnız bırakmanız gerekebilir. Onu yatağına yatır ve bir süre ağlamasına izin ver. Ayrıca başka bir aile üyesinden veya bir arkadaştan yardım alabilirsiniz. Ne kadar sinirli olursanız olun, bebeğinizi sallamayın. Bu körlüğe, beyin hasarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Bebeğimin kolik olabilir mi?

Kolik, sağlıklı bir bebek nedensiz yere ağladığında ortaya çıkan bir durumdur. Bebeğiniz günde 3 saatten fazla, haftada en az 3 gün, en az 3 hafta ağlarsa kolik olabilir. Kolik genellikle doğumdan birkaç hafta sonra başlar. Bebeklerin çoğu, 3 ila 6 ay arasında büyür.

Kolik ebeveynler için zor olabilir. Ağlamayı kesmeyen bebeklerin bakımı zor olabilir. Kendinizi boğulmuş veya sinirli hissediyorsanız endişelenmeyin. Ağlamanın bebeğinize zarar vermediğini ve kolikin kalıcı bir etkisi olmadığını unutmayın. Sonunda uzağa gidecek. Bebeğinizin kolik olabileceğini düşünüyorsanız, bebeğinizin doktoruyla konuşun.

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Çoğu bebek ağlaması tamamen normaldir. Ama bazen ağlamak daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Aşağıdaki durumlarda bebeğinizin doktorunu arayın:

 • Bebeğinizin ağlaması ateş, kusma, gevşek veya kanlı dışkı veya hareket azalması ile karıştırılır.
 • Bebeğinizin ağlaması veya davranışı aniden değişir.

Doktorunuza sorulacak sorular

 • Bebeğim her zaman ağlıyormuş gibi geliyor. Ne yapabilirim?
 • Tüm bebekler yemek yerken geğirmek zorunda mıdır?
 • Bebeğimin gazının olup olmadığını nasıl anlarım?
 • Bebeğimin ağladığına göre neyin yanlış olduğunu söyleyebilir miyim?
 • Bebeğimin kolik olabilir mi?
 • Kolik ne sebep olur?
 • Bebeğim ağlamayı bırakmazsa ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir