Anne Olmaya Hazırmısın

Anne Olmaya Hazırmısın

Gebelik düşünen kadınlarda gebeliğe ve sonrasına ait kaygıların olmasının gayet normaldir. Gebeliğe hazır olmanın bebek için katlanılması gereken zor ama sonu mutlulukla bitecek bir süreçtir. Doğadaki tüm canlılar, üremeye ve soylarını devam ettirmek için doğarlar. Annelik içgüdüsü hemen hemen tüm canlılarda bulunur.

Sağlıklı bir gebelik için temel şart, gebeliğin önceden planlanmasıdır. Bu da hem kadın, hem de erkeğin gerek ruhsal, gerek sosyoekonomik gerekse de bedensel olarak hazır olmasını gerektirir. Plansız ve istemsiz oluşan gebeliklerin sonuçları, planlı olanlara göre daha kötü olmaktadır. Özellikle kadının gebelik için çok hazır olmadığı durumlarda gebelik izleminde, doğumda ve hatta doğum sonrası bakımda sorunlarla daha sık karşılaşılmaktadır.

Gebelik düşünen kadınlarda gebeliğe ve sonrasına ait kaygıların olması gayet normaldir. Öncelikle bir çocuk sahibi olmanın getireceği sorumluluk düşünülür. “Bebeğime bakabilecek miyim?”, “altını değiştirebilecek miyim?” gibi sorularla başlayan endişeler, kimi zaman “çocuğumu ideal koşullarda okutabilecek, yetiştirebilecek miyim?” boyutuna kadar uzanır. Çalışan ve kariyerine önem verenler, doğacak çocuğun bazen işinde yükselmesine engel oluşturabileceğini düşünebilir. Bunların dışında fiziğine ve dış görüntüsüne önem veren her kadının aklına kısmen de olsa gebeliğin vücudunda meydana getirebileceği deformasyonlar takılabilir. Bu gibi kaygılar gayet doğal ve insancıldır. Ancak gebeliğe hazır olmak demek, bebek için katlanılması gereken fedakarlıkları kabul etmekten geçer.

 

Anne Olmaya Hazırmısın” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir